ویجت

۹۱۳۰۲۶۵۴ ۰۲۱

توسعه فردی: 9 مهارت اساسی برای شروع هر کسب و کار

مهارت توسعه فردی

آنچه خواهید آموخت

مطلب امروز المنتور فارسی، ربط مستقیم به طراحی سایت با المنتور نداره. لازم دونستم چنین مطلبی رو هم برای یادآوری به خودم هم به شما کاربران گرامی و عزیز المنتور فارسی بنویسم. البته من تخصصی در این زمینه ندارم و این مطلب برگرفته از سایت psychologytoday.com و تجربیات خودمه. امیدوارم براتون مفید باشه. مطلب راجع به 9 مهارت برای توسعه فردیه که بنظر من برای شروع هر کسب و کاری مورد نیازه. من سعی میکنم در کنار کتابهایی که میخونم در هفته حتما کتابهای توسعه فردی هم برای بالا بردن مهارتهام مطالعه کنم.

درسته که برای طراحی سایت یا هر کسب و کاری ما نیاز به دانش و تخصص در همون زمینه داریم اما به تنهایی کافی نیست. اگه من خدای طراحی سایت هم بودم بدون مهارتهای اعتماد به نفس، صبر، علاقه به مطالعه و گوش دادن و … نمیتونستم این سایت رو به اینجا برسونم.

توسعه فردی میتونه شامل هر مهارتی باشه که برای بهبود خودمون لازم داریم. مهارتهایی برای کنترل احساسات، افکار یا رفتارهامون. موضع اصلی برای پیشرفت گامهای درستیه که در این مسیر برمیداریم.

کدوم مهارتهای توسعه شخصی مهمترینند؟ این واقعاً بستگی به مسیر و نوع کسب و کار شما داره. اما در این مطلب المنتور فارسی 9 مورد که برای توسعه شخصی مهم هستند رو نام میبریم.

1.مهارت شناخت: بشناس، خودتو بشناس

اول باید خوب روی خودتون فکر کنید. یه قلم و کاغذ بردارین ببینین روی کدوم مهارتهاتون باید بیشتر کار کنین. مثلا سخنوری، اعتماد به نفس، صبر، گوش دادن و … بر طبق اولویت بنویسید. ممکنه وقت زیادی از شما ببره اما ارزشش رو داره.

2. توسعه مهارت تفکر کارآفرینی

کارآفرینان افرادی مبتکر هستند. اونها برای برنامه ریزی در تمامی شرایط احتمالی مهارت دارند. همچنین در جذب دیگران برای رسیدن به مقاصد خودشون. شاید مهمترین مهارت در کارآفرینها اینه که با هر شرایطی خودشون رو سازگار میکنن و کار خودشون رو پیش میبرن. با توسعه تفکر کارآفرینی شما میتونین به هدف خودتون برسین. حالا این هدف شما میتونه یه تجارت جهانی باشه یا بازنشستگی زودرس یا فتح قله اورست.

توسعه مهارت فردی

3. مهارت ایجاد ذهنیت رشد

اگر طرز فکر بسته یا ثابت داشته باشیم میتونه جلوی انواع ریسک و بلندپروازی ما رو بگیره. ممکنه از چالشهایی که ما رو به رشد میرسونه هم فاصله بگیریم. ترس از اشتباه مانع از کسب تجربه های جدید میشه.

اگر “طرز فکر رشد” داشته باشیم، به دنبال چالش هایی برای یادگیری بیشتر هستیم. بیش از اینکه احساس هوشمندی کاذب داشته باشیم خودمون رو در معرض مهارتهای جدید و تجربیات نو میذاریم.

فروشگاه اینترنتی

برای یک طراحی زیبا و بی دردسر قالب آماده روانشناسی ما رو ببینین.


دموی آماده المنتور

4. مهارت خود تسکین دهنده

سطح بالای استرس نه فقط برای سلامتی و بهزیستی ما بده بلکه  مانع رسیدن به اهداف و خودسازیمون میشه.با یادگیری راهبردهای مؤثر کاهش استرس، بدن و ذهن ما برای چالشهای اجتناب ناپذیر مسیر پیشرفت کسب و کار، مجهز تر میشه.

5. مهارت منعطف بودن

انعطاف پذیری مهارت مهمیه که بعد از شکست خیلی بدردمون میخوره تا بکوبیم و از نو شروع کنیم. رمز موفقیت ادامه دادنه. با بهبود مهارت هایی مثل تنظیم احساسات، ذهن آگاهی و مثبت بینی میتونیم انعطاف پذیری رو گسترش بدیم.

6. مهارت توسعه ارزشهای شخصی

یک تکونی به ارزشهامون بدیم بد نیست. بعضیها بیست ساله ارزشهاشون همونه، خب با بالا رفتن سن و تغییر دوره و زمونه باید ارزشهای ما هم توسعه پیدا کنه.

قطب نمای ارزشهای خودتون رو یک تکونی بدین. زندگی با ارزشهای اصلی ما همیشه سازگار نیست اما وقتی زندگی رو بدون پیروی از ارزش های شخصی خودمون طی می کنیم، به راحتی میتونیم گم بشیم. یعنی همیشه یه خط قرمزهایی داشته باشیم اما هر چند وقت یکبار روشون فکر کنیم شاید باید وسیعتر یا تنگترشون کنیم.

ممکنه یک روزی از خواب بیدار بشیم و بفهمیم ما کسی نیستیم که می خواهیم باشیم یا جایی که می خواهیم باشیم. به همین دلیله که موندن در راستای ارزشهای شخصی ما بسیار مهمه .

ارزش های شما چیه؟ شاید: مهربانی، کنجکاوی، خلاقیت، سخت کوشی یا روابط شخصی. یک کاغذ و قلم بردارین ارزشهاتون رو لیست کنین و ببینین کارهایی که میکنین در راستای ارزشهای شما هست؟

مهارتهای توسعه فردی

7. مهارت طراحی یک برنامه برای توسعه فردی

برای توسعه شخصی خودتون برنامه ریزی کنین. باید شامل موارد زیر باشه، از خودتون بپرسین:

  • چه مهارتهایی رو باید در خودتون ایجاد کنین؟
  • چطوری میتونین اونها رو بسازین؟
  • چرا باید بسازین؟
  • چه زمانی ایجادشون میکنین؟

8. پیشرفت شخصی خودتون رو ثبت کنین

پیگیری میزان پیشرفتمون موقع حرکت به سمت اهداف توسعه فردی، مهمه. چرا؟ چون میفهمیم در مسیر هستیم یا نه؟

اگه یک دوره رو تموم کرده باشیم میتونیم برای دوره بعد برنامه ریزی کنیم. با خودآگاهی و بررسی مکرر خودمون مواردی رو شناسایی میکنیم که بیشتر باید بهشون بپردازیم. در نتیجه میتونیم پیشرفت بهتری در جهت توسعه مهارتهای فردی داشته باشیم.

9. مهارت یافتن روشهای جدید

هر چه راههای بیشتری رو برای توسعه فردی امتحان کنیم، مهارتهای ما هم وسیعتر میشن. مثلا برخی از مهارتهای عاطفی جدید رو یاد بگیریم یا یکسری فعالیتها برای ایجاد مهارتهای جدید انجام بدیم. هر چه مهارتهامون گسترده تر باشه به موفقیت نزدیکتریم. البته عده ای اعتقاد دارن که موفقیت یک مسیره و یک نقطه خاص نیست اما در هر زمان ما هدفی داریم و رسیدن به اون هدف میشه موفقیت برای ما.

گاهی یادگیری یک مطلب جدید کل مسیر زندگی ما رو تغییر میده. برام بنویسین که آیا خودتون رو شناختین تا حالا؟ شناخت خودمون اولین و مهمترین گام در جهت توسعه فردیه.

ویدئوی زیر توضیحی برای چگونگی استفاده از قالبهای آماده المنتوره، اگه مایل بودین مشاهده کنین.خرید المنتور پرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *