ویجت

۹۱۳۰۲۶۵۴ ۰۲۱

عنوان ویدئو آموزشی

عملکرد سکشن و ستون در المنتور

تعداد ویدئو

ویدئو شماره 12

زمان ویدئو

19:50 دقیقه

مدرس ویدئو

مهدی جبین پور

نام دوره آموزشی

آموزش المنتور

تاریخ بروزرسانی

1401/07/25

کلیک کنید

افزونه المنتور پرو
حرفه‌ای ترین صفحه ساز وردپرس

آشنایی با ردیف و ستون و تنظیمات آن‌ها

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با ردیف و ستون با شما صحبت کنیم. شاید از خودتان بپرسید که ردیف و ستون در واقع چه کاربردی دارند؟ می‌توان گفت که ردیف و ستون زیرساخت سایت ما یا به عبارت دیگر سبدی که قرار است المان‌های سایت خود را در آن بگذاریم هستند. قابل ذکر است که ردیف‌ها و ستون‌ها مهم‌ترین عناصر زیرساختی یک سایت به حساب می‌آیند.

تنظیمات ردیف و ستون

ابتدا وارد صفحه طراحی با المنتور شوید و بر روی دکمه بعلاوه وسط صفحه کلیک نمایید. حالا باید تعداد ردیف و ستونی‌هایی که می‌خواهید را انتخاب نمایید و سپس المان‌های مورد نیازتان را در آن‌ها قرار دهید.

در قسمت‌های قبلی گفتیم که تنظیمات هر ستون، ردیف یا المان در قسمت نوار ابزار سمت راست صفحه قرار می‌گیرد. باید بدانید که تنظیمات هر المان شامل سه بخش اصلی است. بخش محتوا که در واقع محتوای اصلی در این قسمت قرار می‌گیرد و شما می‌توانید تغییرات دلخواهتان را بر روی محتوا اعمال کنید. بخش دوم استایل است که از طریق این قسمت می‌توانید رنگ‌بندی، سایز و… را مشخص نمایید. بخش سوم هم پیشرفته است که شما به وسیله این قسمت می‌توانید تنظیمات جزئی‌تر را بر روی محتوای خود اعمال نمایید. قابل ذکر است که این قسمت بسیار کاربردی به حساب می‌آید.

البته اگر افزونه المنتور پرو را خریداری کنید امکانات بسیار بیشتری برای شما فعال خواهد شد. به عنوان مثال اگر افزونه المنتور پرو را از سایت ما خریداری کنید، فونت‌های بسیار زیادی که لایسنس آن‌ها به صورت نامحدود از سایت اصلی المنتور خریداری شده در اختیار شما قرار داده می‌شود. یکی از مشهورترین و بهترین فونت‌ها Iranyekan است. نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید این است که اگر می‌خواهید اعداد سایتتان به صورت فارسی نمایش داده شوند باید از فونت‌هایی استفاده کنید که در آخر آن‌ها عبارت FaNum نوشته شده است. به عنوان مثال نام فونت باید به این صورت نوشته شده باشد FaNum_Iranyekan .

آموزش کار با ردیف و ستون در المنتور

حالا برای اینکه متوجه شوید کار با ردیف و ستون یا المان‌های المنتور به چه صورت است، مرحله به مرحله با یکدیگر پیش می‌رویم. ابتدا یک ردیف با دو ستون انتخاب کنید. در ردیف اول المان سربرگ و در ردیف دوم المان تصویر را قرار دهید. یک متن و تصویر آزمایشی در این دو قسمت آپلود کنید. همانطور که گفتیم در قسمت استایل تنظیمات بلوک سربرگ، می‌توانید فونت، اندازه و رنگ متن خود را تغییر دهید.

حالا پس از هرتغییری که اعمال کردید بر روی گزینه پیش نمایش در پایین صفحه کلیک کنید تا دقیقا متوجه شوید که سایتتان به چه صورت تغییر یافته است. اگر موس خود را بر روی هر ردیف ببرید مشاهده خواهید کرد که یک کادر آبی رنگ دور هر ردیف ظاهر می‌شود. اگر بر روی علامت چند نقطه بالای کادر آبی رنگ کلیک کنید، تنظیمات همان ردیف در قسمت سمت راست صفحه برای شما باز خواهد شد.

اولین گزینه در کادر تنظیمات ردیف، عرض محتوا است. اگر این گزینه را بر روی تمام عرض قرار دهید کل کادر (ردیف و ستون) به اندازه کل عرض سایتتان کشیده خواهد شد. گزینه بعدی فاصله بین ستون‌ها است. شما به وسیله این قسمت می‌توانید تعیین کنید که ستون‌های یک ردیف به چه اندازه از هم فاصله داشته باشند.

مورد بعدی که می‌توانید تنظیم کنید، ارتفاع ردیف است. به هر اندازه که دوست دارید می‌توانید ارتفاع ردیف را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر گزینه “هم اندازه صفحه نمایش” را انتخاب نمایید، ردیف کل صفحه نمایش را در بر خواهد گرفت. همچنین از طریق گزینه تراز عمودی می‌توانید جایگاه هرالمان را در ردیف تعیین کنید. به عنوان مثال اگر گزینه “وسط” را انتخاب نمایید، هر دو المان در وسط ستون‌ها قرار خواهند گرفت.

قابل ذکر است که شما از قسمت استایل، می‌توانید به ردیف خود پس‌زمینه دهید. پس زمینه می‌تواند شامل تصویر، رنگ، رنگ‌های گرادینت و… باشد. البته در آینده تمامی این موارد را مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

حالا اگر می‌خواهید عرض ستون‌ها را تغییر دهید، کافی است، به وسیله آیکونی که در میان دو ستون نمایش داده می‌شود عرض ستون‌ها را به صورت دلخواه عوض کنید.

همچنین اگر احساس کردید که در ردیف خود به یک ستون دیگر هم نیاز دارید کافی است که بر روی ردیفی که می‌خواهید کلیک راست کنید و گزینه “افزودن ستون” را انتخاب نمایید. قابل ذکر است که به وسیله ایکون سیاه رنگ بالای هر ستون می‌تواتید، ستون را حرکت دهید. همچنین اگر بر روی این آیکون کلیک نمایید، تنظیمات ستون در قسمت سمت راست صفحه برای شما باز خواهد شد.

علاوه بر این می‌توانید در قسمت تنظیمات هرستون عرض آن را تغییر دهید یا برای آن پس زمینه انتخاب نمایید. همچنین قابل ذکر است که به غیر از ردیف اصلی یک ردیف دیگر هم به نام ردیف داخلی می‌توانید به ستون یا ردیف خود اضافه کنید. اگر به قسمت المان‌ها بروید و بر روی المان بخش داخلی کلیک نمایید، یک ردیف داخلی در ستون شما ایجاد خواهد شد.

شما حتی قادر هستید که در ردیف داخلی خود ستون‌هایی مختلفی قرار دهید. همچنین ردیف داخلی‌هم دقیقا مانند یک ردیف اصلی تنظیمات خودش را دارد و شما می‌توانید هر المانی که می‌خواهید را به این ردیف اضافه نمایید. علاوه بر این شما با استفاده از تنظیمات ستون‌های داخلی نیز می‌توانید تغییرات دلخواه خود را بر روی آن‌ها ایجاد نمایید.

تنظیمات پیشرفته

شما به وسیله تنظیمات پیشرفته می‌توانید بسیاری از تغییرات جزئی و حرفه‌ای را بر روی سایت خود اعمال نمایید. به عنوان مثال از طریق تنظیمات پیشرفته می‌توان به ردیف و ستون‌ها فاصله داخلی و خارجی داد. در واقع فاصله داخلی و خارجی باعث می‌شود که ستون یا ردیف شما از اطراف به اندازه دلخواه فاصله بگیرد. البته این شما هستید که تعیین می‌کنید فاصله در چه ناحیه‌ای از ستون (بالا، پایین، چپ، راست) اعمال شود.

سخن پایانی

در این جلسه از آموزش المنتور سعی کردیم که تنظیمات و اهمیت ردیف و ستون‌ها را بررسی کنیم. همانطور که مشاهده کردید به وسیله افزونه المنتور شما به راحتی قادر هستید که هر تنظیمی که می‌خواهید را بر روی جزء جزء سایت خود اعمال کنید. امیدواریم که مطالب این قسمت برای شما مفید واقع شده باشد. می‌توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه‌های سایت ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت به شما پاسخ دهند.

2 پاسخ

  1. لذت میبرم از یادگیری المنتور با این کیفیت و از همه مهمتر رایگان

    1. باسلام و احترام خدمت شما وقت بخیر
      خرسندیم از اینکه این آموزش برای شما مفید و ارزشمند بوده ، امیدواریم خدمتگزار خوبی برای شما باشیم.
      باتشکر از حضور شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *